Co je to WINDOW POP?

Je to unikátní akce, kterou vymyslely dvě designérky v Brně. Je to festival výloh a designu v centru města, který vznikne na jaře 2022 rozšířením úspěšné soutěže o Výlohu roku. Jádrem soutěže je propojení lokálních obchodníků se špičkovými designéry za účelem nové originální propagace. Soutěž nemá obdoby, protože všechny soutěžní práce vznikají přímo v rámci akce, navíc pod dohledem veřejnosti. Cílem je dodat novou energii podnikání a dostat kvalitní design do ulic jako běžnou věc přístupnou všem. Název se mění na anglický kvůli plánované expanzi projektu do zahraničí. 

Jak funguje Výloha roku? (od jara 2022 WINDOW POP AWARD)

  • Všichni designéři i obchody jsou kurátorsky vybraní
  • Designéři jsou vybrání v otevřené výzvě OPEN CALL a jde o špičkové profesionály a studia z celé republiky. Nikdo z autorů se akcí neuživí, naopak do výstupů často investují více energie, než dostanou zaplacené.
  • Obchody vybíráme jako lokální podnikatele a rodinné firmy, které město obohacují a nabízí zajímavé produkty. Tyto obchodníky propojíme s designéry, abychom jim zajistili originální instalaci na míru a co nejlépe zviditelnili jejich příběh v online světě.
  • Obchody a designéry propojujeme tak, aby obchodník dostal to nejlepší od nadšeného designéra. Designér zase bude pracovat pro obchodníka, jehož podnikání mu dává smysl. 
  • Soutěžní práce vznikají přímo v rámci soutěže a celý proces se dokumentuje a prezentuje veřejně. Jde o dobrou reklamu pro obchodníka a obrovský tlak a zodpovědnost pro designéra.
  • Součástí je úvodní vycházka po obchodech, veřejné a odborné hlasování a závěrečný večer s prezentacemi designérů.

 

Vyloha_roku_2020_Karat_klenoty_Lexova_Smetana_11
DSCF6882
Vyloha_roku_2020_Karat_klenoty_schuzky-1
Vyloha_roku_2020_Budoar_Natalie_Navratilova_Natalie_Constantinova_07
Vyloha_roku_2020_MRFOX_ZKRAT_01
Vyloha_roku_2020_Kopi_Luwak_Huy_Pham_Filip_Krampla_06
12
70088585_230714914520422_2696893747085443072_n
DSC4366-kopie
DSC4434-kopie
DSC4703-kopie
DSC4460-kopie
DSC4621-kopie
DSC4780-kopie

Projekt vznikl v Brně jako nápad grafické designérky Veroniky Rút Fullerové a architektky Alexandry Georgescu. Jde o kulturní akci, která podporuje lokální byznys.

"Spolupráce byznysu a kreativních odvětví bývá buď podceňovaná nebo plná obav a otazníků. Proto chceme ukázat, jak to v praxi může dobře zafungovat. Chceme motivovat obchodníky, aby s kreativními obory spolupracovali a navnadit designéry, aby lokální obchody vnímali jako prestižní pole pro seberealizaci. Veřejnosti chceme představit to, jak design vzniká a ukázat, že kvalitní design má být součástí každodenního života ve městě. 

Soutěže, které oceňují design obvykle hodnotí jen hotové realizace a příliš neřeší proces tvorby. Naše akce je unikátní v tom, že všechny práce vznikají přímo v rámci soutěže a celý proces se dokumentuje a prezentuje veřejně. Jde o dobrou reklamu pro obchodníka a obrovský tlak a zodpovědnost pro designéra." 

 – Veronika Rút

132655626_240256460864134_8408751274712949381_n

NÁŠ TÝM:
David Korsa fotí, Petr Novák natáčí videa, Anna Roháčová se stará o social media, Veronika a Alex fungují jako kurátorky obchodů a designérů. Veronika se stará o celou koncepci, maily, tabulky a fungování akce od schůzek po zatloukání hřebíků, když je to potřeba. Celý tým funguje na dobrovolnické bázi a symbolických finančních odměnách. Jestli se chcete zapojit, napište nám!
 

2019

První testovací ročník proběhl během Brno Design Days za účasti 8 obchodů a 8 desingérů. Vše o loňském ročníku je tady. Projekt by nikdy nevznikl bez finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje. Zvláštní poděkování patří Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna (Kreativní Brno). Díky směřují i k Moravské galerii, která darovala publikace jako dárek pro každého ze zúčastněných designérů.  

2020

V roce 2020 se akce plně osamostatnila, byl založen spolek a sociální média. Přípravy začaly na jaře navzdory pandemii a na podzim proběhla vycházka, veřejné hlasování i verdikt odborné poroty. Vyhlášení proběhlo komorně za přísných bezpečnostních podmínek bez účasti veřejnosti. Všechny podrobnosti najdete tady.
 

2021

V únoru 2021 jsme se rozhodli další ročník posunout kvůli hrozbě dalšího lockdownu. V roce 2020 nás neustálé změny nařízení stály spoustu nervů a způsobily šrámy na zdraví, proto jsme se rozhodli neriskovat a počkat na vývoj.
 

2022

Na jaře 2022 plánujeme soutěž rozšířit jako festival výloh pod názvem WINDOW POP. Název měníme na anglický kvůli plánované expanzi do zahraničních měst. Těšte se na úvodní vycházky, online hlasování i slavnostní závěrečný večírek!

Jestli chcete zapojit svoje město, neváhejte a napište nám! 

Akce se koná za podpory Kreativního Brna (Magistrátu města Brna), ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně a Retailoko. Děkujeme za podporu městské části Brno-střed, Unii grafického designu a organizaci CZECHDESIGN. Akce se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.

06Datový-zdroj-1
06Datový-zdroj-1-kopie
unnamed
05Datový-zdroj-1
06Datový-zdroj-4

Sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu a nic vám neunikne!