Obývák & chill na Vachově ulici

Sto lidí, sto pohledů na to jak ulici používat. Dejte nám vědět jak to vidíte vy! Projekt, který nemá v Česku obdoby, se rozjíždí v centru Brna. Ulice Vachova se na celé léto změní na prostor s příjemným posezením a drobnou zelení. Zažijte ulici jinak na vlastní kůži a řekněte nám svoje priority. 

CHCEME ZNÁT VÁŠ NÁZOR!
Vyplňte prosím náš jednoduchý dotazník, pomocí kterého sbíráme zpětnou vazbu k projektu na Vachově ulici. Týká se také Vašich pocitů a preferencí ohledně dopravy ve městě.

O co jde?

Namísto zdlouhavého plánování vytváříme projekt přímo na ulici a sbíráme ohlas obyvatel celého města. Jde o první realizaci taktického urbanismu v Česku. V zahraničí se jedná o poměrně běžnou metodou testování nového používání města, inspirovali jsme se realizacemi z Milána, New Yorku, Tirany a dalších měst. Jde o participaci, která se neptá lidí na představy předem a naopak je nechá zažít ulici v jiné formě a teprve poté zkoumá reakce.

Propojili jsme místní podnikatele, kteří se o prostor chtějí starat. Společně investují do zeleně i koutku pro děti. Městská část Brno-střed přispěla nekomerčním mobiliářem, který může používat kdokoli a nemusí si nic kupovat. Ulice bude od května do října bez aut a vznikne bezpečný prostor pro rodiny s dětmi a přátele.

Kde to je?

Na ulici Vachova v centru Brna.

IMG_0851-kopie-1

Proč projekt vznikl?

Věříme, že opečovávaný prostor k setkávání nás učí vzájemnému pochopení a dělá nás jako společnost odolnější vůči všem výzvám dneška. 

Chceme vytvořit neokázale kvalitní prostředí k setkávání bez ohledu na věk, vzdělání nebo pracovní zaměření. Klidnou ulici, kde si maminka může odpočinout a nakojit svoje dítě, senior může jen tak pozorovat dění kolem a člověk po práci se zastaví "na jedno". Zásadní součástí je žlutý mobiliář, kde si nikdo nemusí nic objednat a je dostupný pro kohokoli.  

Projekt reaguje na urbanistický koncept 15 minutových měst, kde člověk vyřídí cokoli v docházkové vzdálenosti od domu. Velkou ambicí je poskytnout lidem přívětivější design obyčejných ulic, kde si budou moct děti bezpečně hrát mimo hřiště a kdokoli si bude moct jen tak oddechnout.


vachova_mapa_25_04_2024

Musím si něco koupit, když se chci zapojit?

Ne. Celá polovina posezení je pro kohokoli, kdo půjde kolem a bude si chtít na ulici odpočinout. Jde o zóny se žlutými židličkami. Starají se o ně podnikatelé, aby byl projekt udržitelný a zbytečně nezatížil radnici. Nikdo vás nebude nutit si cokoli objednat nebo koupit. Luxusní dřevěná lehátka poskytla firma Egoé. Žluté židličky podpořila firma LINO design. Tento mobiliář se sklízí ve 22.00, respektujte prosím noční klid.

Datovy-zdroj-3

Kdo se o prostor bude starat?

Místní obchodníci se skrz naši koordinaci vzájemně dohodli na společné péči o nekomerční sezení nad rámec vlastních restauračních zahrádek. Financují také bezpečnostní službu a starají se o část zeleně spolu s Veřejnou zelení města Brna. Nekomerční mobiliář se z bezpečnostních důvodů rozbaluje a sklízí každý den, aby byl dodržen noční klid. Vyvíjíme také systém sdílené péče o úklid a sběr odpadků. Prosíme o trpělivost v rámci zahájení provozu, pokud uvidíte nedostatky, dejte nám prosím vědět.

Jaká jsou pravidla pro noční klid a hudební produkci?

Ve 22.00 se sklízí městský mobiliář, pro restaurační zahrádky platí běžné pravidlo jako jinde v centru s ukončením do půlnoci. Platí zákaz reprodukované hudby tak jako jinde v městské části Brna-středu. Povolený je jen busking nebo živá hudba jako kdekoli jinde. Nejsme hudební festival. Respektujte prosím základní pravidla ohleduplnosti k lidem, kteří na ulici bydlí. Na jejich dodržování bude dohlížet jak policie, tak soukromá bezpečnostní služba.

Datovy-zdroj-5
Datovy-zdroj-4

Kdo to zaplatil?

Rozpočet na projekt je od počátku nula a vzniká dobrovolnicky jako iniciativa Veroniky Rút. Zásadní bylo vyjednávání, aby každý ze zapojených partnerů investoval za sebe po vlastní ose. Nezisková organizace jako organizátor nedostala žádné finance ani od obchodníků ani od radnice nebo od státu. Místní obchodníci se složili na nekomerční posezení a zeleň, městská část Brno-střed pořídila další zeleň a nekomerční sezení, podobně jako s tím má zkušenosti jinde ve městě (židličky kolem kašny Parnas nebo lehátka na Dominikánském nám.). 

Proč se nedělala participace s veřejností před startem projektu?

Projekt je sám participací s veřejností v terénu, jde o jeho podstatu. Z toho důvodu není možné „ptát se, jestli se můžeme ptát“, ale musíme dát lidem možnost věci zažít na vlastní kůži namísto teorie. Abstraktní dotazníky jsou velmi ošemetné a přináší často zkreslené výsledky. Ne každý si dovede představit co jiný design ulice znamená a proč je důležitý. Proto vznikl taktický urbanismus, který poskytuje zážitek v terénu a až poté sbírá zpětnou vazbu. Intervence je dočasná a další kroky záleží na ohlasu veřejnosti. Proto je budeme prezentovat politickým zástupcům radnice po skončení.

Datovy-zdroj-6

Co se stane po skončení projektu?

Ulice Vachova se má vrátit do původního režimu fungování v říjnu 2024. Po skončení projektu vyhodnotíme data z kvalitativních rozhovorů, terénního sběru a online dotazníků a budeme je prezentovat radnici městské části Brna-středu. Data by měla být inspirací pro další rozvoj Brna. 

Jak probíhá zásobování?

Jako obvykle, zásobování probíhá do 10.30. Rezidenti můžou do ulice zajíždět a vyložit si auto podle potřeby, jde o velmi podobnou situaci jakoby zrovna nebylo volné jedno z 6 parkovacích míst. Prostor bude monitorovat Policie a soukromá bezpečnostní služba, přesto žádáme o respekt pravidlům a trpělivost po celou dobu realizace projektu. Na ulici zůstala dvě placená parkovací místa a jedno místo pro handicapovaného občana.

Proč chybí street art na povrchu vozovky, který je běžný u realizací v zahraničí?

Povrch jsme chtěli zpracovat ve spolupráci s umělcem Lukášem Veselým, ale nakonec jsme od něj museli upustit kvůli finanční náročnosti malby a nutnosti ji udržovat v budoucnu. Zároveň věříme, že odlišné fungování ulice je inspirativní samo o sobě a realizace taktického urbanismu má mnoho podob. Nemusíme kopírovat veškeré principy ze zahraničí.

veronica-kopie

Jak se můžu zapojit jako rezident?

Budeme rádi, když budete připomínkovat běžný provoz a pomůžete nám tím odladit nedostatky. Můžete nás kontaktovat s jakýmkoli nápadem nebo zpětnou vazbou.

Ve 4pokojích, Zaze, Nálevně a L2P Café si pro vás připravili speciální slevu 10% na konzumaci jako poděkování za vaši trpělivost. Slevu dostanete na základě trvalého bydliště na Vachově ulici v občance.

Nejen pro rezidenty nabízí Nadace Veronica recyklované zachráněné sazenice za jakýkoli dobrovolný příspěvek. Budeme rádi, když se zapojíte do krášlení ulice květinami a pomůžete o ně pečovat.

Jak se můžu zapojit jako dobrovolník?

Děkujeme za krásný dárek od rodiny Bartošů (na fotce dobrovolník Leopold Bartoš a Jitka Bartošová), kteří darovali vzrostlé rostliny.

Studentka Apolena Litterová nedaleké Střední školy umění a designu nám pomohla s kreslením prvního křídového peršanu. Po každém dešti je nutné nakreslit nový! Neváhejte se zapojit se svou školou nebo s kamarády. 

Jestli se chcete zapojit, neváhejte nám dát vědět!

Snimek-obrazovky-2024-05-13-v-10-kopie
427893876_7411049085610573_1784109783394347283_n
Vachova_WINDOWPOP_2

Dotazník připravujeme. V případě dotazů, podnětů, názorů pište na vyzkum@kultivovanamesta.cz

Kdo projekt vytvořil?

Projekt vymyslela designérka Veronika Rút a na rozvržení ulice spolupracovala s architektkou Janicou Šipulovou jejím týmem ze studia Consequence forma. Rozvržení i design se pečlivě ladily několik měsíců spolu s místními obchodníky, kteří budou o vybavení každý den pečovat. Jako tvůrce bereme také všechny obyvatele, návštěvníky i obchodníky v okolí, kteří můžou sami přijít s nápadem, jak nový prostor využít a užít si ho po svém.

Sledujte nás na Instagramu.

CHCEME ZNÁT VÁŠ NÁZOR!
Vyplňte prosím náš jednoduchý dotazník, pomocí kterého sbíráme zpětnou vazbu k projektu na Vachově ulici. Týká se také Vašich pocitů a preferencí ohledně dopravy ve městě.

O PROJEKTU

Projekt WINDOW POP se věnuje lidem ve městě a veřejnému prostoru a propojuje místní podnikatele, aby investovali do prostoru města. Loni proběhl první ročník se soutěží o nejlepší výlohu DESIGN AWARD, rozhovory jako TERAPIE s architekty o Moravském a Mendlově náměstí a také CONFERENCE pro starosty, které se zúčastnili zástupci 17 municipalit ze všech krajů ČR. Letos přichází intervence v prostoru města ve spolupráci s místními podnikateli a výzkum veřejného mínění.

Sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu a nic vám neunikne!

Chcete podpořit naši činnost? Můžete nám přispět na transparentní účet naší neziskovky Naše kultivovaná města 6807965003/5500. Děkujeme!

Co je to WINDOW POP?

Jde o festival věnovaný veřejnému prostoru v Brně. Propojujeme udržitelný design, architekturu a umění přímo v prostoru města. Vizí je město, které je ekologické, inkluzivní, bez bariér a s atraktivními lokálními obchody. Jsme spolek a sice nás to neuživí, ale neskutečně nás to nabíjí! Více o festivalu.